Нова мутація COVID-19 поставила під сумнів ефективність вакцинації

Источник: kievpost.com.ua
Нова мутація COVID-19 поставила під сумнів ефективність вакцинації

Новий штам коронавіруса, виявлений у Великобританії, викликає серйозну заклопотаність влади. Ця мутація знайдена в тих районах, де число випадків зараження COVID-19 зростає найшвидше.

Одним з факторів того, що в деяких частинах південної Англії може бути новий штам коронавіруса, який за останні два місяці виявився під час геномного нагляду Англії. За словами британського міністра охорони здоров’я Метта Хенкока, цей штам містить ряд різних мутацій і був виявлений в тих районах, де число випадків зараження вірусом зростає найшвидше.

За словами глави МОЗ, початковий аналіз показав, що новий вид коронавіруса поширюється швидше, ніж попередні варіанти. Метт Хенкок додав, що, хоча це відбувається переважно на півдні, більше 1000 випадків зараження було зареєстровано майже в 60 місцевостях, «і їх число швидко зростає».

Немає ніяких припущень, що цей штам небезпечніший інших коронавірусів Sars-CoV-2. Більш повна картина того, чи пов’язано це з відмінностями в симптомах, тривалістю або серйозністю захворювання, з’явиться в міру збору вченими додаткових даних.

Дослідники консорціуму Covid-19 Genomics UK (Cog-UK) виявили цей варіант коронавіруса і відстежуватимуть його переміщення по країні.

Чому новий штам коронавіруса може поширюватися швидше? Віруси, постійно набувають мутації. Більшість з них мають незначний ефект або не роблять ніякого ефекту, а деякі будуть заважати вірусу, що призводить до зникнення цих мутацій. Але можливі й мутації, через які вірус передається швидше.

Новий варіант має кілька мутацій в шиповому білку коронавіруса, найбільш тривожним з яких, мабуть, є те, що вчені називають делецією – в даному випадку втрата двох амінокислот з шипового білка, – що може полегшити його поширення. Така ж делеція була виявлена у коронавірусів в декількох країнах в цьому році, але на низькому рівні.

Подібна ж делеція була виявлена, коли зразки вірусу були взяті у пацієнта з Кембриджа з ослабленою імунною системою. Пацієнт лікувався плазмою реконвалесценції – плазмою крові, що містить антитіла, від одужавшого пацієнта. Вірус придбав мутацію під час цього лікування і, можливо, став більш стійким до антитіл. В кінцевому підсумку пацієнт помер від інфекції.

«Ми думаємо, що існує механізм, за яким вірус починає тікати, – говорить професор клінічної мікробіології Кембриджського університету терапевтичної імунології та інфекційних захворювань Кембриджського університету Рави Гупта. – Ми повинні боротися з цим. Ми не знаємо, що він буде робити в довгостроковій перспективі, але ми не можемо ризикувати. Малоймовірно, що це зробить людей гірше, але це може зробити важчим контроль”.

Оскільки віруси мутують, завжди є шанс появи нового штаму, стійкого до існуючих вакцин. Більшість вакцин проти COVID виробляють антитіла, які нейтралізують вірус, поглинаючи його шиповані білки. Вони досліджують поверхню вірусу і допомагають йому проникати в клітини людини. Якщо білок-спайк мутує, як в новому варіанті, він потенційно може ухилятися від антитіл, що генеруються вакцинами, використовують старішу версію білка-спайка.

Але важливі два моменти. По-перше, вакцини виробляють ряд антитіл, які атакують вірус з різних сторін, тому вірусу складно уникнути їх усіх одразу. По-друге, серйозні мутації, ймовірно, вплинуть на здатність вірусу інфікувати клітини людини. Генетики вже відстежують вірус на предмет мутантних форм, які досягають того, що вони називають «втечею від вакцини». В даний час в Портон-Дауне і інших лабораторіях проводяться дослідження, щоб перевірити, чи може новий штам створювати проблеми. Якщо вірус все ж мутує в стійку форму, вакцини можна налаштувати, щоб вони знову стали ефективними.

Виконавчий директор програми Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з надзвичайних ситуацій доктор Майкл Райан заявляв, що йому відомо про цей варіант: «Така еволюція і мутації насправді досить поширені. Питання, яке ми зовсім недавно задавали (…), полягає в наступному: чи робить це вірус більш серйозним? Чи дозволяє це вірусу легше передаватися? Це якось заважає діагностиці? Чи буде це якимось чином впливати на ефективність вакцини? Жодне з цих питань ще не вирішено.

Новости по теме:

Новости партнеров:
Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!
Отправить Закрыть