Washington Post: Росія й Китай дуже небезпечно маніпулюють епідемією коронавірусу
У світі з’явилися два полярні, але однаково токсичні підходи до епідемії коронавірусу. Один з них заповнює інформаційний простір брехнею про COVID-19, а інший – дозволяє лише одному голосу говорити про нього.
До цих методів, що зовсім не дивно, вдаються Росія й Китай, - пише Washington Post в редакційній статті. Відкриті уряди намагаються зберегти відповідальний підхід до насування пандемії, але при цьому не допустити паніки. Росія ж, схоже, робить абсолютно протилежне. Докази свідчать, що Москва поширює пропаганду, націлену створити напругу в ситуації навколо вірусу й недовіру до заходів влади у боротьбі з ним. Тим часом, громадяни Китаю страждають не від потопу оманливих матеріалів, а від нестачі відкритої дискусії.
Чиновники США кажуть, що тисячі пов’язаних з Росією сторінок в соціальних мережах поширюють «майже однакові» повідомлення про коронавірус англійською, іспанською, італійською, німецькою й французькою мовами. Всі вони повторюють твердження державних російських ЗМІ. Ці історії головним чином націлені проти Заходу, стверджуючи, приміром, що COVID-19 нібито був створений в лабораторіях США для удару по китайському народу. Деякі вигадки стверджують, що мільярдери Джордж Сорос і Білл Гейтс до цього нібито причетні.
Така брехня може створити геополітичний конфлікт, а також посіяти сумніви в країнах, що розвиваються, у заходах боротьби з епідемією. В Україні фальшиві електронні листи від нібито Міністерства охорони здоров’я були надіслані з-за кордону й спровокували протести, під час яких люди атакували автобуси з евакуйованими з Китаю українцями.
У китайців інша проблема. Чиновники використовують здатність стежити за сторінками у WeChat навіть за межами країни, щоб цензурувати співвітчизників, які діляться статями з критикою реакції Си Цзиньпіна на епідемію. Один підприємець, проживаючи у Сан-Франциско, намагався поділитися зі своєю сім’єю інформацією, які, на його думку, режим блокував. Несподівано він почав отримувати повідомлення від друзів, які почали просити його вказати точне місце розташування й вмовляти його повернутися додому. На думку підприємця, ці повідомлення з’явилися через примус з боку влади.
В межах китайських кордонів один громадянин сказав виданню Vice, що агенти Міністерства державної безпеки постукали в його двері після того, як він відправив повідомлення в Twitter, що вони нібито «атакують компартію Китаю». Його змусили підписати «обіцянку» не повторювати такі «погрози». Мешканка міста Веньчжоу розповіла NPR про те, що її сторінку в WeChat заблокували після того, як вона поскаржилася на нестачу медичних масок. Жителів міста Ухань, яким більше ніж будь-кому потрібне лікування й забезпечення, теж змушують мовчати.
Китай і Росія створюють модель відповідей для авторитарних режимів у цифрову еру, позбавляючи інтернет його демократичної сили. Згідно з цією моделлю, уряди можуть змусити своїх громадян повірити в те, в що вони б хотіли, щоб люди вірили. Або ж вони можуть змусити громадян не вірити взагалі ні в що. Будь-яка з цих тактик вбиває людей.